Skip to main content

První stávka 

První stávka 

První stávka 

28. března 2023 

28. března 2023 

28. března 2023 

První protest, 28. března 2023

Při příležitosti dne učitelů proběhly na více než deseti českých a moravských fakultách protestní akce, které připomenuly kritickou situaci humanitních
a společenských věd na vysokých školách v České republice. Do přípravy protestů se zapojili pedagogové a studující z PrahyOlomouceBrnaOstravy,
Ústí nad LabemPardubic, Plzně, Hradce Králové a Českých Budějovic.

Kromě demonstrací a happeningů se uskutečnily také vzdělávací a kulturní akce, kde se veřejnosti představilo, k čemu jsou „nepotřebné humanitní vědy“ dobré.

Naše prohlášení ke dni učitelů

„Jsme také učitelé. S radostí jsme sledovali, že se české společnosti podařilo napravit nedůstojné postavení učitelů na základních a středních školách.
Na vysokoškolské učitele se přitom ale zapomnělo. Den učitelů je pro nás tudíž nejen příležitostí k oslavám toho, čeho se už dosáhlo, ale také připomínkou toho, že v jedné části českého školství čelíme krizi.“

Seznam proběhlých událostí

Pražský protest

V Praze je na naplánován přednáškový a debatní program a protestní pochod, který vyrazí v 15:00 z nám. Jana Palacha k soše T. G. Masaryka před Pražským hradem. Doprovodné akce se budou konat na Filozofické fakultě, Fakultě Humanitních studií a Právnické fakultě.

 

Olomoucký protest

V Olomouci proběhne informační a protestní akce ústící ve výstražnou stávku. Zváni jsou všichni zástupci sociálněvědních a humanitních oborů z dalších fakult a univerzit.

 

Českobudějovický protest

V Českých Budějovicích proběhne na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity od 13:00 hodinový happening určený akademické obci i veřejnosti.

 

Brněnský protest

V Brně se v aule Filozofické fakulty Masarykovy univerzity od 12:00 bude konat debatní shromáždění akademické obce FF MU na téma společenského postavení a ohodnocení humanitních oborů.

 

Pardubický protest

Akademický senát Fakulty filozofické Univerzity Pardubice svolává shromáždění členů akademické obce Fakulty filozofické, které se bude konat od 12:00 do 13:00 hod. v EB-E2.

 

Ústecký protest

Akademický senát Filozofické fakulty UJEP svolává shromáždění členů akademické obce FF UJEP a mimořádné zasedání AS FF UJEP, které se bude konat od 12:00 do 13:00 hod. v amfiteátru Kampusu UJEP.

 

Plzeňský protest

Vedení a Akademický senát Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pořádají shromáždění členů akademické obce Fakulty filozofické, které se bude konat od 12:00 do 14:00 hod. v univerzitní kavárně Družba.